Laser Shutter Tester v1.0

W ubiegłym roku trafiły w moje ręce (drogą zakupu) dwa aparatu: Praktica FX oraz Praktica FX3. W momencie, kiedy pierwszy raz wziąłem je w ręce zrozumiałem, że uwielbiam te maszyny – ich kulturę pracy, precyzję wykonania, różne techniczne nowinki i smaczki, które na tamte czasy (pół wieku temu!) musiały być niezwykle nowoczesne.

Niestety, oba aparaty miały migawki, które nie nadawały się do naprawy – ząb czasu przegryzł je niemal na wylot, sprawiając, że konieczna była ich wymiana. O tym – w oddzielnym poście, bo warto opisać cały proces wymiany migawki. Po nim jednak konieczne jest sprawdzenie, czy nowa migawka jest prawidłowo zamontowana, a sprężyny zapewniające jej naprężenie – właściwie napięte. Podobny proces można wykonać przy zakupie aparatu, aby sprawdzić, czy nadaje się on do użytku, czy też może raczej – do naprawy.
Aby naprawę uznać za zakończoną musiałem przetestować sprawność migawki. W tym celu postanowiłem zbudować sobie urządzenie pomiarowe. Otworzyłem kuferek z podzespołami elektronicznymi, podłączyłem kilka kabelków, napisałem krótki program i po kilku godzinach do życia powstał… Laser Shutter Tester – Laserowy Tester Migawki.

Oczywiście, przez następne godziny ulepszałem i dopracowywałem go, wiele rzeczy planuję jeszcze ulepszyć, ale obecna wersja spełnia już stawiane przed nią zadanie: dzięki promieniowi lasera pozwala na określenie, jak długo otwarta jest migawka aparatu z dokładnością do 1/1000 sekundy. Tak wygląda urządzenie podczas pomiaru:

Chętnych na poznanie szczegółów działania LST zapraszam na mojego githuba, gdzie opisałem cały projekt: https://github.com/sokol07/LaserShutterTester.

Brak możliwości komentowania.