Wakacje na politechnice

Solarigrafia – jedna z technik, dających niezwykłe możliwości rejestrowania na fotografiach upływu czasu, niosące ze sobą jednocześnie niezwykłe ryzyko. Nie tak dawno temu policja poszukiwała fotografa, oskarżając go najpierw o działalność terrorystyczną, a potem – o wywołanie alarmu, w wyniku którego do akcji wkroczyli antyterroryści i patrol saperski. Całą sytuację spowodowały aparaty otworkowe, przygotowane z myślą o solarigrafii i przyczepione do znaków drogowych…
Na czym polega wspomniana technika? Przygotowany i uszczelniony aparat otworkowy z materiałem światłoczułym wewnątrz umieszcza się w wybranym miejscu na długi czas: dni, tygodnie, miesiące… Na papierze fotograficznym powstaje, bez wywoływania, negatywowy obraz, na którym szczególnie zaznaczają się ścieżki zakreślane przez słońce na niebie w kolejnych dniach naświetlania.
Chcąc spróbować swoich sił w solarigrafii ukryłem, lepiej lub gorzej, kilka aparatów otworkowych na terenie Politechniki Poznańskiej. Niestety, przygotowałem ich zbyt mało i jedynie w dwóch znalazłem widoczny, prawidłowo naświetlony obraz – pozostałe zostały uszkodzone, zasłonięte, zalane…
Naświetlanie trwało od czerwca do października – postanowiłem wykorzystać okres wakacyjny, kiedy można mieć nadzieję na wiele dni słonecznych, a studenci opuszczają teren uczelni.
Obie fotografie przedstawiają Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej, jego studenci być może odkryją nawet, w których miejscach ukryłem swoje aparaty…

Brak możliwości komentowania.